Ortaokul kategorisinde (100 puan)
Merhaba  lgs hakkında çok  sorum var . Bu LGS saçmalığını  hala anlamadım ben. Şimdi LGS’ye girdim 237 puan aldım. Bana en yakın anadolu lisesi çok yakınımda resmen evimin yanında sayılır. 8. sınıf ortalamam 1. donem  50 lerdeydi 2. donem 60larda   ilk  bana yakin olan o liseyi  seçtim  sonra meslek cunku o seçtiğim  Anadolu  yasadigim yerdeki  en düşük puanlı anadoluydu ve teog puanı 410’du. 2.sini teog puani 308 olan liseyi sectim, 3. teog puani 289 olan liseyi seçtim. Sizce doğru mu yapıyorum. LGS lise taban puanlarına nerden bakıyoruz. Adrese dayalıda neye bakarak okula öğrenci  alacaklar. Eğer  adrese  dayalı okulda  en sona koyduğum okul çıkarsa  bana  değiştirme  ihtimalim var mı? Adrese dayalıda bir okul  çıktı, istemediğim bir okul  ama yazmak zorunda olduğum bir okul. Bu okulu istemediğim için gidip eğer LGS puanıma uyan okul varsa gidip seçebilir miyim? Açıkta kalma var mı  bu tercihlerde. MEB bakanı kimseyi istemediği okula göndermeyecegiz diyor o zaman ben full anadolu seçim hepsini istiyorum mantıklı  değil  mi? Ne yapmalıyım? LGS taban puanlarına ihtiyacim var.

2 Cevap

(56.6k puan)
Tercihlerinizi yukarıdan aşağıya göre mantıklı olarak yapmışsınız. İlk sıraya en çok tercih edilen okulu yazarken son sıraya daha az tercih edilen okulu yazmak uygun bir seçim. Okulların LGS taban puanları yok çünkü bu yıl LGS ile yerleştirme ilk defa yapılıyor. Siz okulun eski teog puanına, evinize olan mesafesine, okul türüne vb bakarak tercihlerinizi oluşturacaksınız.

Açıkta kalma olmayacak dendi. Ancak her okulun bir kontenjanı var. Açıkta kalacak öğrenciler olabilecektir. Açıkta kalmamak için ortaokul puan ortalaması çok önemli. Açıkta kalmasanız bile istediğiniz okula gidemezsiniz. Siz Anadolu lisesine gitmek istiyorsunuz örneğin. Ancak bütün tercihlerinizi Anadolu Lisesi yapamıyorsunuz. En fazla 3 tercihinizi Anadolu Lisesi yapabilirsiniz. Diğer tercihlerinizi Mesleki lise veya imam hatip lisesi yazmanız gerekiyor. Bu durumda Anadolu Lisesi istemenize rağmen mesleki liseye yerleşmeniz mümkün olabiliyor.

Bir okula yerleştikten sonra başka bir okula nakil yolu ile geçiş yapabilirsiniz. Nakiller her zaman devam edecek.

​​​​​​Lgs ye girdim ve puanım düşük geldi tercih vermessem adrese en yakın okulamı giderim ...